LOKALIZACJA

Klub Motocyklowy Wehikuł
Leżajsk ul. Sportowa 1

Tel.  516 029 616

Logo Klubu

Leżajski Klub Motocyklowy "Wehikuł" został formalnie zarejestrowany jako stowarzyszenie zwykłe w 1998 roku, jako kontynuacja działalności nieformalnej grupy motocyklistów istniejącej od początku lat dziewięćdziesiątych (1991/1992). Nazwa klubu wzięła się ze skrócenia tytułu słynnego utworu "Wehikuł czasu" legendarnego zespołu "Dżem". Pełny tytuł utworu wydawał się zbyt "psychodeliczny", natomiast nazwa "Wehikuł" w pełni odpowiadała motocyklowemu charakterowi klubu. Jak również  na ówczesne czasy odzwierciedlała nasze maszyny - w przeważającej części zabytkowe.

W początkowych latach istnienia oprócz wyjazdów przyrodniczo-krajoznawczych klub organizował systematycznie co roku dwie imprezy - Rozpoczęcie sezonu motocyklowego i Zakończenie sezonu motocyklowego. Imprezy w formie dwudniowych spotkań przy ognisku organizowanych dla przyjaciół klubu. W roku 1999 klub zorganizował w Leżajsku Pokaz Motocykli Zabytkowych a rok później 1 Zlot Motocyklowy, gdzie frekwencja wyniosła 250 maszyn.

Po roku 2000 klub potroił ilość swoich członków a wyjazdy z okazjonalnych miejscowych stały się prawdziwymi wyprawami motocyklowymi również poza granice kraju. W tym czasie znacznie zmienił się profil motocykli posiadanych przez członków - teraz większość stanowią motocykle współczesne.

Okres działalności klubu jako stowarzyszenie zwykłe zakończył się 4 kwietnia 2012 roku, kiedy to wytężone prace Zarządu oraz członków klubu doprowadziły do zmiany formy działalności jako stowarzyszenia zwykłego  na stowarzyszenie zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Równolegle z pracami nad uzyskaniem formy stowarzyszenia rejestrowego rozpoczęły się prace nad siedzibą klubu w Leżajsku przy ulicy Sportowej.

To co nas łączy to wartości uniwersalne w świecie motocyklowym - zamiłowanie do motocykli oraz przyjaźń.

Klub nie zamyka się we własnym hermetycznym gronie, lecz jest otwarty na nowych członków. Jeśli nie obce Ci są nasze ideały, przyłącz się do nas! Wiek, stan majątkowy, rodzaj motocykla nie ma znaczenia. Jeśli jesteś zainteresowany(a) - poczytaj nasz Statut LKM i skontaktuj się z nami.

Serdecznie zapraszamy !

 

Historia
Można przyjąć, że nieformalna, lecz zorganizowana grupa motocyklistów, od której wywodzi się dzisiejszy Klub "Wehikuł", powstała w 1991 r. Od pamiętnej wspólnej wyprawy w Bieszczady i wizyty na zlocie w Radawie w 1992 r., rozpoczęły się wspólne wyjazdy turystyczne, wyjazdy na zloty i systematyczne spotkania ludzi, których połączyła wspólna motocyklowa pasja. Podstawowym sprzętem używanym w tamtym okresie były trzy Simsony AWO 425S, Junak M-10, IFA BK 350 i NSU 351 OSL.
Celem następnej wyprawy w 1993 r. były ponownie Bieszczady, lecz tym razem w nieco zmienionym i poszerzonym składzie, oraz w towarzystwie niezapomnianej załogi "wesołego Zaporożca" pilotowanego przez "Hasza". Od tego roku prawie do końca lat dziewięćdziesiątych jako podstawowe pojazdy niepodzielnie panują Dniepry, zarówno w wersji z wózkiem bocznym jak i solo.
Jeden z bardziej udanych wyjazdów początkowego okresu działalności, odbył się w 1994 r. Trasa wiodła m.in. przez Kraków, Ojców, Pieskową Skałę, Ogrodzieniec, Czorsztyn, okolice Zakopanego, Stary Sącz, Zalew Rożnowski. Grupa liczyła 12 osób na 6 motocyklach (pięć Dnieprów i jeden NSU, siódmy motocykl - Junak niestety został po drodze).
W 1995 r. celem wyjazdu była Szczawnica, ponownie Czorsztyn, Niedzica, a następnie Trzy Korony w Pieninach. Po okresie szybkiego rozwoju, w latach 1995 i 1996 zanotowano niestety pierwsze ubytki w szeregach grupy. Szczególnie dużą stratą było wycofanie się z aktywnego jeżdżenia dotychczasowego lidera turystyki motocyklowej Krzysztofa "Typra" Typrowicza. Wyjazdy odbywały się z konieczności w nieco mniejszych zespołach.
Ważniejsze wydarzenia roku 1996 to głównie wspólne wyjazdy na zloty: do Dębicy i jak co roku do Radawy. Dołączyli wtedy jedni z dzisiejszych filarów Klubu: Leszek "Lechu" Krupa jeżdżący M-72 (wcześniej Junakiem M-10) i Jacek "Milan" Płaza dosiadający wówczas WSK 175 Dudek. Po krótkim okresie kryzysu personalnego grupa ponownie zaczęła się rozrastać.
Do udanych należał z pewnością wyjazd na Piknik Country "Crock III" w Ustrzykach Dolnych w roku 1997. W okresie tym w grupie pojawiły się nowe twarze, a w tym Zygmunt "Limba" Limowski, pod wpływem którego podjęto kolejną, tym razem udaną próbę sformalizowania i zarejestrowania działalności. Opracowano statut, przyjęto nazwę, godło i barwy klubowe. Ostatecznie w grudniu 1997 roku Leżajski Klub Motocyklowy "Wehikuł" został oficjalnie zarejestrowany przez sąd jako stowarzyszenie zwykłe. W pierwszych wyborach na prezesa Klubu zostaje wybrany nowy charyzmatyczny przywódca - "Limba".
W roku 1998 spora grupa członków i sympatyków oficjalnego już Klubu uczestniczyła m.in. w bardzo udanym zlocie w Dębicy oraz Pikniku Country "Crock IV" w Ustrzykach Dolnych. W roku tym Klub zrzesza się także w Polskim Ruchu Motocyklowym.
Od roku 1999 Klub rozpoczyna organizowanie oficjalnych imprez, które spotykają się z przychylnym przyjęciem zarówno goszczących na nich motocyklistów jak i miejscowego społeczeństwa. W roku tym zorganizowano "Pokaz Motocykli Zabytkowych - Leżajsk '99", oraz na jesieni uroczyste "Zakończenie Sezonu Motocyklowego 1999" w Ożannie. Klub uczestniczył także licznie w zlocie w Radawie.
Rok 2000 obfitował w dużą liczbę organizowanych przez Klub z dużym rozmachem imprez:  "I Zlot Motocykli Zabytkowych - Leżajsk 2000" (z bazą w Brzózie Królewskiej), oraz "Zakończenie Sezonu Motocyklowego 2000" w Ożannie.

W latach 2000 i 2001 Klub prawie podwaja swoją liczebność i w połowie 2001 r. liczy już ponad 30 członków. Średnia wieku członków wzrasta. Po raz pierwszy jako sprzęt używany przez członków zaczynają przeważać nowoczesne ciężkie motocykle, głównie produkcji japońskiej. Z tego względu sporo wspólnych wyjazdów odbywa się poza granicami Polski: na Ukrainę, Słowację, Węgry.

 

 

Inni o nas, my o sobie

Poniżej to, co inni pisali o naszym klubie:

 

              Świat motocykli styczeń 2003

              artykuł Tomka Sałka zaproszonego na Zakończenie Sezonu Motocyklowego 2002   "Leżajski Klub Motocyklowy"

 

              Dziennik Nowiny 8 maj 2002

              w artykule opis gościnnych występów klubu na majówce w Łowisku "Chojak w Łowisku"

 

              Biuletyn Miejscki czerwiec 2000

              w artykule opis zlotu zabytków :) 1 Zlot Motocykli Zabytkowych

 

              Sztafeta 10 czerwca 1999

              w artykule opis Pokazu motocykli zabytkowych organizowany przez klub w trakcie trwania Dni Leżajska "Ci wspaniali mężczyźni ..."

 

 Oraz to co my mówimy o nim sami:

             Radio Rzeszów w ramach  22. edycji Radia Biwak (w roku 2012) nasi członkowie udzielili wywiadu dla cotygodniowej audycji Podkarpacie na motocyklu.

              

LOKALIZACJA

Klub Motocyklowy Wehikuł
Leżajsk ul. Sportowa 1

E-MAIL

klub@wehikul.lezajsk.pl

Tel.

(+48) 516 029 616

Copyright © 2024, Wehikuł. All Rights Reserved.

Design by: DiabloDesign.eu